Katarzyna Feiglewicz, "Jakub i Anioł, tempera na papierze; źródło: feiglewicz.com

Katarzyna Feiglewicz – Ujawnione; BWA Zielona Góra 17.12.2015-03.01.2016

wystawy

Stójmy, jak cicho.

Po opuszczeniu strefy wizualnej kakafonii Salonu Jesiennego 2015 w zielonogórskiej BWA (o której pisałam tutaj), wejście w obszar władania obrazów Katarzyny Feiglewicz jest jak łyk świeżego, chłodnego powietrza.

Ukojenie dla oka, uspokojenie dla myśli.

 

 

 

To jest ten rodzaj medytacyjnych obrazów, które bardzo lubię. Na pierwszy rzut oka nie dzieje się zupełnie nic. Pojedyncze kreski, przypominające szpilki, które przebiły się na drugą stronę płótna, dryfują w zacisznych, szaro-zielonkawych, piaskowych, brunatnych kosmosach. Subtelne mgławice, gdzieniegdzie światła – wszystko to niewiadomego pochodzenia. Z czasem wyłaniają się inne szczegóły – nagłe zmiany faktury, pola nerwowych duktów pędzla, maleńkie, brutalne wyrwy.

 

 

 

Na niewielkich temperach wiszących na ścianie obok pojawiają się kule. Małe, wyglądają jak wykute z solidnych metali. Bardziej stal niż srebro, brąz niż miedź.

 

 

 

Gapię się jak cielak. Jest mi dobrze, jest mi wygodnie w tych obrazach.

Dobrodziejstwo Internetu jest nieocenione, polecam w związku z tym rzucić okiem również na niektóre z prac Feiglewicz, które w Zielonej Górze nie zostały pokazane. Ciche pejzaże. W sam raz do zamieszkania.

 

 

 

No proszę, tak mi się to spodobało, że udało mi się przez całą notkę (krótką, bo krótką – wiem) nie ironizować.

W SKRÓCIE:

Katarzyna Feiglewicz, rocznik 1989, urodziła się w Jordanowie. Mieszka i pracuje w Krakowie. Absolwentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. „Przedmiotem jej twórczości jest szeroko pojęty krajobraz jako przestrzeń kontemplacyjna. W swoich pracach stara się przedstawić proces asymilacji człowieka z nowym otoczeniem. Próbuje ukazać, jak duży wpływ na poznawanie samego siebie ma zetknięcie z potężną, niewzruszoną przyrodą, rozległym krajobrazem, odcięcie od chaosu cywilizacji konsumpcyjnej.” (za: alesztuka.com) Więcej: feiglewicz.com.

Wystawa „Ujawnione” jest nagrodą w konkursie Promocje 2014 Galerii Sztuki w Legnicy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s